14. 10. 2018 Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali.
Máme po letošních volbách. Sláva vítězům, čest poraženým (vyjma fašistů z ANO a nacistů z SPD). Vox populi, vox Dei (hlas lidu, hlas Boží).
Jak to dopadlo, již všichni víme. Všichni víme, že se postupně stáváme obětí fake news, které se na nás hrnou ze všech stran, i těch, které byste nikdy nečekali. Psali jsme o tom v minulém komentáři ZDE. Po zveřejnění našeho komentáře došlo k nevídanému, jeden, docela známý a námi respektovaný politický komentátor nechal smazat svůj původní komentář k volbám v Deníku Referendum a zveřejnil nový, ve kterém se konečně začal věnovat volbám z faktických čísel a údajů, které jsme zveřejnili. Dokonce i komentátoři Reflexu začali zveřejňovat komentáře ne na základě jejich domněnek, ale na základě faktů. Dostalo se i na to, zda "levici" u nás zvoní hrana. Tady vidíte sami, že i jedinec dokáže pohnout mocnými.
Omezíme se na konstatování, že v Senátu posílily pravicové strany a středopraicové, jako ODS, STAN, TOP09, špatný výsledek zaznamenala ČSSD, KSČM již nemá v Senátu jediného zástupce, nacisté neuspěli, fašisté mají 1 křeslo navíc. Nebýt ODS, dalo by se říci, že Senát ovládnou prodemokratické strany. Fakticky lze ovšem uvést, že neznačkoví komunisté - Zeman, Babiš, Rychetský, zatím ještě Štěch, Šámal - nadále budou vládnout této zemi. Štěcha může na pozici předsedy Senátu, tedy politické funkce č. 2 v zemi, může nahradit senátor Kubera z ODS, bývalý člen KSČ. Alespoň populistická ODS si na toto místo brousí zuby. Změna tedy žádná. Nejvyšší funkce v naší zemi nadále budou obsazeni bývalými komunisty, pokud nebude zvolen jiný předseda Senátu. Důvod k jásání tedy není žádný.
Jako po každých volbách, i nyní, se vyrojily hlasy různých politiků o tom, že to chce změnu volebního zákona, protože občany této země volby moc nezajímají a účast ve volbách je horší, než účast na poutích v obcích, nebo na turnaji ve stolním tenise. Udavač českému Gestapu Bureš se nechal slyšet, že volby do Senátu by měly být jednokolové (na celkovém výsledku pro jeho fašisty by to nic nezměnilo - 1 křeslo), TOP 09 hodlá povolit korespondenční volbu pro osoby žijící v zahraničí s volebním právem u nás. Rozumějte - pomocí poštovních služeb. Mnozí hýkají blahem, někteří se až dusí spontánním nadšením. V době elektronizace, datových schránek, elektronických podpisů, ověřených e-mailů, by člověk spíše očekával možnost volby právě tímto způsobem, který by byl vhodný pro nemohoucí staré lidi, handicapované, osoby žijící trvale v jiném místě, než je jejich trvalý pobyt oficiálně, osoby žijící v zahraničí a lenochy, co nechtějí k volbám osobně. Zvýší to ovšem volební účast? Ano, ale ne o moc.
K druhému kolu senátních voleb přišlo méně voličů, než k prvnímu kolu, tedy 16,49%. Chybějící inteligence nejen politiků, ale i politických komentátorů nás "krmí" nesmysly o důvodech takové neúčasti, jako nezájmu o Senát, jako takový. No, zcela jistě v tom bude kousek pravdy, jak se říká - na každém šprochu, pravdy trochu, ale skutečný důvod je naprosto odlišný. V prvním kole je výběr z více kandidátů, logicky se sympatizanti těchto kandidátů seberou a při komunálních volbách dají svůj hlas i ve volbách do Senátu svému favoritovi. Občas jich je 6, někdy více, někdy méně. Do druhého kola postoupí 2 kandidáti. Pokud jsem v prvním kole volil kandidáta, který do 2. kola nepostoupil, nemám mnoho důvodů jít a volit v druhém kole, pokud ani jeden z postupujících do 2. kola nebyl můj favorit. Představa, že jsem volič pravice, postoupí 2 kandidáti levice, nepůjdu volit určitě. 🙂 A to je základ nízké účasti voličů v druhém kole senátních voleb. Ono to spíše ukazuje, že tzv. přímá demokracie - senátní volby totiž jsou přímou demokracií a přímou volbou kandidáta - nefunguje a v našich kruzích fungovat nebude. Proč? Neumíme totiž přijmou porážku, neumíme jít a volit menší zlo, které postoupilo, podle našeho názoru, do 2. kola.
Až dalším důvodem nízké účasti voličů je ten, co máme uvedený v názvu komentáře - Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali - mimochodem, autorkou je Emma Goldman, americká anarchistka a mírová aktivistka litevského původu stojí za citátem "If voting changed anything, they'd make it illegal". Volila. Mimochodem, žila v letech 1869 až 1940, takže o "nejnovější produkt lidové moudrosti" se nejedná. Zde se ovšem setkáváme s naprostým nepochopením demokracie od občanů. S tímto nepochopením jsme konfrontováni dnes a denně, pomocí lží politiků, populismu, ale i lhaním sami sobě apod. Demokracie se netvoří od nejmocnějších, ale od "obyčejných lidí". Výsledkem této snahy "obyčejných lidí" jsou právě ti mocní. Pokud je špatný Parlament, prezident, je to důsledek špatného rozhodnutí právě těch "obyčejných voličů", kteří poté říkají daná hesla, pokud jsou nespokojeni. Demokracie se tvoří zespoda, nejdříve doma, poté v ulici, v práci, v komunální politice, krajské politice, celostátní politice. Neochota právě těch "obyčejných lidí", angažovat se v politice, je příčinou špatné volby těch mocných. Podívejte se na více jak 10 obcí v této zemi, kdy "obyčejní lidé" nebyli schopni a ochotni sestavit ani tu základní kandidátku nezávislých. To je příčina ne zcela dobře fungující demokracie. Ignorujeme své životy, ignorujeme naše každodenní problémy, rezignovali jsme na snahu o změnu, nebudujeme lepší společnost pro všechny, přijímáme se skřípěním zubů nesmyslnou státní šikanu a buzeraci, přestože za ni můžeme právě tou vlastní ignorací a zapomněním, že my jsme ti, kteří jsme tento stav zavinili. Sami se vzdáváme naší svobody a předáváme rozhodování o našich osudech novým formám Hitlerů, Stalinů apod.
Třetím důvodem nízké účasti u voleb je fakt, že téměř 1.000.000 (milion) lidí je v exekuci. Tito lidé většinou ztratili o své budoucnosti, pomoci ze strany státu, iluze. Stát na ně kašle, nechává je žít v příšerných podmínkách, nechává je likvidovat exekuční mafií, kterou tu vytvořil právě stát a různí politici jsou na ni napojeni, poskytovatelů rychlých půjček, politické strany bez studu přijímají od těchto lichvářů sponzorské dary, napříč politickým spektrem. Jedná se o cca 12% všech voličů, kteří mají jediný problém - jak přežít. A ten řeší dnes a denně. Kdyby tomu tak nebylo, myslíte si, že by jediným zájmem většiny bezdomovců bylo, jak každý den sehnat peníze na alkohol? Jsou to lidé, kteří díky vám ztratili svoji sebeúctu, proto se klidně vykálí na chodník, když po něm jdete, nemají žádnou ochranu, mají pocit bezcennosti a denně žijí tím, že každý den pro ně může být tím posledním.
Mezi další důvody jistě patří i nemožnost volit, díky zahraniční práci apod., tedy v celkovém počtu jistě drobný počet voličů.
Kdo za to může? My! Nikdo jiný.