6. 9. 2020 … zda čínští komunisté pana Vystrčila zavraždí …
Vítáme u našeho dnešního komentáře.
Taiwan a zpět
Musím se omluvit za pozdější vydání komentáře, než je zvykem, ale musel jsem si počkat na hradní „hnojomet“, který mě nezklamal.
Jistě je velmi brzy hodnotit ekonomický přínos cesty senátorů na Taiwan, ale první vlaštovky se již objevují. Například majitel výrobny nanoroušek se již ozval, že začíná jednání s potenciálními Taiwanskými investory a jeho firmou. Tak velké gratulace. Ale na velké plus, pokud bude, si ještě počkáme.
Každopádně je již nyní zřejmé, že cesta předsedy Senátu a jeho kolegů byla asi tím nejdůležitějším krokem v zahraniční politice za posledních 10 let. Všechna světová média o ní informovala, předháněla se v senzacích. Obdivuji odvahu pana Vystrčila, který se stal terčem čínské a pročínské nenávisti, že vůbec tuto cestu absolvoval. Nelze jinak, než před ním smeknout pomyslný klobouk.
Abych nepředbíhal tomu, co skutečně naší zemi tato návštěva přinese, pokud vůbec něco přinese, podle našeho očekávání, které bylo, jenom pro rekapitulaci z minulého týdne, elektronizace naší státní správy, efektivní využívání zdrojů, investice do technologií a výzkumu, změna přístupu k řešení vážných problémů, jako je dnes například covid, přiblížení se životní úrovni Taiwanců, zdá se, že některé z mých představ trošku naplněné budou. Ne, nevěřím, že by zkušenosti načerpané z Taiwanu nějak ovlivnily budoucí politickou snahu, ale za zkušenost to asi stálo.
Nyní čekám, zda se senátoři, nebo poslanci vydají i do „chřtánu“ asijských tygrů, jako jsou Singapur, Hong Kong, Japonsko, Jižní Korea. Pozdě, ale přeci, jak se říká, by mohlo naší zemi přinést více, než si vůbec dovedeme představit. Podotýkám, že tito „tygři“ jsou asi 50 let před námi naprosto ve všem. Je čas na čerpání inspirací, ukázat zcela neschopné vládě, že to lze dělat i jinak, velmi prezentovat výsledky takových jednání a možnosti pro naši republiku. Možná to je skutečně to světélko na konci tunelu. Rád bych tomu věřil.
K hradnímu hnojometu. Jiná reakce, než jaká nastala, se u kolaboranta a vlastizrádce čekat nedala. To, co předvedl soudruh Zeman opravdu není potřeba komentovat. Názory opilce a vlastizdrádce Zemana jsou asi tak stejně důležité, jako naše. Tedy naprosto nedůležité. Každý, kdo má v hlavě krapet rozumu je musí odsoudit, nejen z důvodu naprosto zbytečného útoku na paní Kuberovou, která pouze vyjádřila svůj názor. Ale to se přeci v době budování socialismu také netolerovalo. Však si vzpomeňte na útoky vůči podepisujícím Několik vět, nebo Charty 77 ze strany těchto bolševických vrahů, jako je Zeman.
Jak to bude s Čínou?
Otázka pro všechny z nás je, jak to bude s Čínou, tou komunistickou, plnou masových vrahů, kteří kam vlezou, tak lžou. Těžké pro posouzení, hodně záleží na schopnosti pana Vystrčila a ostatních členů Senátu „prodat“ získané informace, zkušenosti, ale také na Taiwanu, který, pokud opravdu žádá více takových diplomatických kroků a jeho uznání, musí nyní projevit maximálně možnou vstřícnost vůči naší zemi, dodat investory, technologie, možnosti, znalosti, aby bylo naprosto zřejmé, že spolupráce s touto zemí je velmi důležitá nejen pro ČR, ale také pro všechny ostatní země tzv. civilizovaného Západu.
Můj odhad, politika „Jedné Číny“ se ve světě nezmění. Jistě se najdou další představitelé zemí, kteří Taiwan navštíví, naváží s ním uzší spolupráci, než mají dosud, ale veřejně nikdo proti ČLR nevystoupí. Takové to, potichu, ale přeci. V každém případě bude nyní záležet na jednání ČLR, všichni budou sledovat, zda čínští komunisté pana Vystrčila zavraždí, či nikoliv. Pokud ne, a to si myslím, že je nejpravděpodobnější scénář, rozvine se spolupráce mezi Taiwanem a jinými zeměmi především ku prospěchu ostatních zemí. Obchod je prostě obchod a mnozí si nedovolí jít proti zemi, která má největší počet obyvatel na Planetě. Typické „přizdisráčství“ lze očekávat od Německa, netypické lze očekávat od USA, které ovšem sledují jenom své zájmy, což je dobře, ale USA si to mohou dovolit, spolupracovat se všemi i proti diktátorům z Východu. EU je v mezinárodním srovnání neskutečně slabá a vlastně bezcenná.
Brzké jásání
Po dnešním hradním „hnojometu“ je patrné, že jásání nad senátní cestou na Taiwan bylo poněkud předčasné. Hned nás o tom ujistil Zeman. Byť věčně opilý, vždy připraven hájit zájmy totalitních zemí, jako je Rusko, Čína, Bělorusko. Začal se mu hroutit jeho sen o spolupráci s masovými vrahy. Jsme asi jediná země na světě, kde se nedodržuje jednotná zahraniční politika. Nevím, jak moc je to dobře, ale jsme potomci Masaryků i Havlů, samozřejmě i Gottwaldů a Husáků. Jsme národ, který z necelé poloviny chce dbát na lidská práva a z větěí poloviny chce dbát pouze na „obchod“. Jako národ Masaryků a Havlů jsme pro svět spíše k pláči, než k smíchu. Jedni bojují s druhými.
Zeman se dnes pokusil zasadit „smrtelnou ránu“ té menší straně populace. Snad se mu to nepovedlo, podle mého názoru přecenil i své stoupence, kdy ne každý je ochoten vyměnit svobodu a demokracii jiného za „obchod“. Znám spoustu příznivců Zemana, kteří ovšem nestojí ve vztahu k masovým vrahům z Číny na jeho straně. Vůbec se tím netají. Stejně tak to je i naopak. Prostě mnozí lidé volili jenom „menší zlo“, protože dobro, podle jejich názoru, volit nešlo. Mnozí se dnes stydí za svoji volbu, dokáží to přiznat. Je jedno, jestli za volbu jedné, či druhé strany. Ale my jsme také národ, který byl možná v dobách minulých, nejvíce ze všech okupován. Máme tak v sobě komplex méněcennosti, že sami nezmůžeme nic a dost hloupou volbu mezi „západem a východem“. Ale tak to prostě nesmí být. Mám být hrdým národem, který je schopen diskutovat a přijímat i odlišné názory. To se u nás docela daří, navzdory všem, kteří tvrdí opak. Rozdělení společnosti není tak dramatické, jak se ze sociálních sítí zdá být. Máme si vážit především sami sebe, ne nějakého Číňana, ale Čecha, jako takového. Jsme národ, který se uměl, za Husa, postavit všem. Tak to nadále dělejme.
Politika je obchod s lidskou hloupostí, nezapomínejte.
Tak hezký víkend a celý příští týden.